Warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodzin zastępczych

W dniach 30 września i 18 listopada 2024r.  w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie odbyły się Warsztaty Umiejętności Wychowawczych realizowane w ramach kontynuacji projektu „Kompetentny rodzic”. Warsztaty zostały zorganizowane przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie.  W szkoleniu wzięły udział  rodziny zastępcze z terenu powiatu żuromińskiego. W trakcie zajęć omawiane były między innymi prawidłowe metody wychowawcze oraz tematyka związana z trudnościami wychowawczymi, agresją wśród dzieci jak również relacjami rówieśniczymi.  Warsztaty stały się doskonałą okazją do miłego spędzenia czasu, wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń.

Dyrektor PCPR w Żurominie
Danuta Przybył

Szkolenie 24Szkolenie 24r

Dofinansowanie do energii elektrycznej dla osób z niepełnosprawnością

Dofinansowanie do energii elektrycznej dla osób z niepełnosprawnością korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielonego przez ośrodek domowego leczenia  tlenem lub ośrodek wentylacji domowej

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie informuje o nowej formie wsparcia w ramach programu „Aktywny samorząd” w 2024 r., które umożliwiają realizację nowej formy wsparcia w ramach programu „Aktywny samorząd” dotyczącej pomocy w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej.

W ramach programu zostanie uruchomiony nowy obszar (obszar E) – pomoc w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej.

Adresaci programu:

Osoby posiadające stopień niepełnosprawności lub w przypadku osób do 16. roku życia – orzeczenie o niepełnosprawności, które korzystają z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej, tj. są pod opieką zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/zespołu domowego leczenia tlenem.

Wysokość dofinansowania: 100 zł miesięcznie

W ramach programu możliwa jest refundacja kosztów poniesionych od dnia 1 lipca 2024 r.

Termin składania wniosków:

do 30 listopada 2024 r.

W kolejnych latach termin przyjmowania wniosków będzie ogłaszany na  naszej stronie internetowej po ustaleniu terminu przez PFRON.

Okres objęty refundacją kosztów opłaty za energię nie może być dłuższy niż 6 miesięcy (600 zł) i krótszy niż 3 miesiące (300 zł).

Rozpatrywany jest tylko kompletny wniosek – tzn. zawierający wszystkie wymagane dane i załączniki.

Sposoby złożenia wniosku:

W Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (SOW): https://sow.pfron.org.pl/

Realizator programu dopuszcza możliwość złożenia wniosku w wersji papierowej w siedzibie PCPR (ul. Lidzbarska 27, 09-300 Żuromin)

Co jest potrzebne aby uzyskać pomoc?

  • Wniosek o dofinansowanie (Aktywny samorząd, Moduł I, Obszar E),
  • Zaświadczenie potwierdzające korzystanie ze świadczenia w ramach ośrodka domowego leczenia tlenem lub ośrodka wentylacji domowej zgodnie z wzorem określonym przez PFRON,
  • Skan/kserokopia aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego albo orzeczenia o niepełnosprawności (osoby do 16. roku życia),
  • Skan/kserokopia dokumentu stanowiącego opiekę prawną nad podopiecznym (w przypadku wniosku dotyczącego osoby niepełnosprawnej reprezentowanej przez opiekuna prawnego),
  • Skan/kserokopia aktu urodzenia dziecka (w przypadku wniosku dotyczącego niepełnoletniej osoby niepełnosprawnej).

Zaświadczenie może być:

podpisane (wraz z pieczątką imienną) przez lekarza lub lekarza specjalistę lub fizjoterapeutę lub pielęgniarkę z zespołu realizującego świadczenie długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/ zespołu domowego leczenia tlenem,

lub

opieczętowane przez świadczeniodawcę (placówkę medyczną, która realizuje dla Ciebie opiekę domową) i podpisane przez osobę upoważnioną przez tę placówkę.

Więcej informacji na temat nowego zadania: https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/aktywny-samorzad/komunikaty/dodatek-do-energii-elektrycznej-dla-osob-korzystajacych-z-koncentratora-tlenu-lub-respiratora/

Wzory załączników:

pdfWniosek o dofinansowanie ze środków PFRON (Moduł I, Obszar E)174.38 KB

pdfZaświadczenie - obszar E1.18 MB

Szczegółowe informacje o programie i realizowanych formach wsparcia finansowego można uzyskać telefonicznie dzwoniąc pod numer telefonu: (23) 657-35-15.

Danuta Przybył
Dyrektor PCPR w Żurominie

Program "Opieka wytchnieniowa"

POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W ŻUROMINIE INFORMUJE, ŻE ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ UCZESTNICTWA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI W PROGRAMIE: „Opieka wytchnieniowa”:

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  1. dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
  2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  • orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.) - poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.

Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych.

Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Osoby zainteresowane udziałem w wyżej wymienionym programie mogą zgłaszać się telefonicznie 23 657 35 15 lub do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie, ul. Lidzbarska 27.

Szczegóły programu dostępne są na stronie internetowej programu.

Dyrektor PCPR
Danuta Przybył

Ogólnopolska Kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY

DZIECINSTWO BEZ PRZEMOCY logo 2024 RGB 12x

Ogólnopolską Kampanię DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY, której podstawowym zadaniem jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce oraz reagowanie na krzywdę najmłodszych i bezbronnych. Akcja rozpoczyna się 8 października, a jej finałem 19 listopada 2024 r. będzie oświetlenie budynków na czerwono. Kampania organizowana jest przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci.

Więcej informacji na stronie https://dziecinstwobezprzemocy.pl/

Grupa wsparcia

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie zaprasza wszystkie osoby zainteresowane na spotkania grupy wsparcia dla osób współuzależnionych, doświadczających kryzysów związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Spotkania prowadzone są przez psychologa i odbywają się w drugą i czwartą środę miesiąca w Hali Sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie.

Więcej informacji można uzyskać w Specjalistycznym Poradnictwie Rodzinnym w Żurominie, ul. Lidzbarska 27 oraz pod numerem telefonu 23/657-09-04.

Serdecznie zapraszamy.

Kampania społeczna „Nigdy byś się nie spodziewał”

Przekazujemy Państwu, na prośbę Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 realizującej kampanię społeczną „Nigdy byś się nie spodziewał”,  link do plakatów cyfrowych oraz adres kampanii: https://pkdp.gov.pl/nigdy.

Celem kampanii jest poszerzanie wiedzy oraz pogłębianie świadomości zjawiska wykorzystania seksualnego dzieci w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z udostępnianymi materiałami.

Program Aktywny Rodzic

AR logo glowne OK

2024 07 25 Aktywny rodzic wnioski od października

Program Aktywny Rodzic ma ułatwić rodzicom i opiekunom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Zacznie obowiązywać od 1 października 2024 roku. Z programu Aktywny Rodzic można otrzymać następujące świadczenia:

  • świadczenie aktywni rodzice w pracy – nowe,
  • świadczenie aktywnie w żłobku – zastępuje dofinansowanie do żłobka,
  • świadczenie aktywnie w domu – zastępuje rodzinny kapitał opiekuńczy.

 Więcej informacji na temat programu Aktywny Rodzic znajduje się na stronie internetowej: zus.pl/aktywnyrodzic

W razie pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Centrum Kontaktu Klientów ZUS, pod nr tel. 22 560 16 00 lub do wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Informacje na temat programu Aktywny Rodzic można również uzyskać:

  • poprzez Formularz kontaktowy zapytania ogólnego,
  • wysłanie pytania na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
  • po zalogowaniu do PUE/eZUS przez opcję „Zadaj pytanie ZUS”.

Rozpoczęcie programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy domowej w rodzinie w powiecie żuromińskim w 2024 roku

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie od środy 4 września 2024 roku rozpoczyna realizację „Programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy domowej w rodzinie w powiecie żuromińskim w 2024 roku”.

Program adresowany jest do sprawców przemocy domowej. Jego celem jest w szczególności powstrzymanie osoby stosującej przemoc domową przed dalszym jej stosowaniem oraz rozwijanie umiejętności samokontroli i rozwiązywania problemów bez stosowania przemocy.

W związku z powyższym pragniemy zaprosić do uczestnictwa w programie, który będzie realizowany od września do listopada 2024 roku. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie, ul. Lidzbarska 27, tel. 23/657-09-04.

Zapraszamy do udziału w programie!

Publikacja ,,Wsparcie dzieci i młodzieży z FASD oraz ich rodzin”

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że na stronie internetowej Ośrodka Rozwoju Edukacji dostępna jest publikacja ,,Wsparcie dzieci i młodzieży z FASD oraz ich rodzin”. Niniejsza publikacja skierowana jest również do pracowników jednostek systemu wspierania rodziny, a także rodzinnych i instytucjonalnych form pieczy zastępczej i innych zainteresowanych.

Poradnik autorstwa dr Teresy Jadczak-Szumiło powstał we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zawiera informacje dotyczące charakterystyki FASD, standardów diagnostycznych, zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży z FASD oraz ich sytuacji rodzinnej i społecznej, a także funkcjonowania w edukacji.

Poniżej link, pod którym można pobrać poradnik:  

https://ore.edu.pl/2024/06/publikacja-wsparcie-dzieci-i-mlodziezy-z-fasd-oraz-ich-rodzin/